Adaptační program

ADAPTAČNÍ PLÁN pro nové děti

Jednotlivé fáze adaptace:

1. fáze – nástup dítěte do MŠ (dle individuální potřeby)
 * pobyt v MŠ za účasti rodičů – rodiče maximálně do svačiny
 * následuje – docházka dítěte v rozsahu 1-3 hodin (odchod z MŠ před obědem)
2. fáze – probíhá po nástupu dítěte do MŠ
* dopolední docházka – odchod po obědě
3. fáze – pokud probíhá adaptace bez obtíží
* celodenní pobyt motivovaný kratším pobytem ( dnes spát, zítra po obědě )
4. fáze – celodenní pobyt v MŠ.
U dítěte, které si zvyká pomaleji, domluví učitelky s rodiči individuální průběh adaptace.

Začátek docházky do školy je pro dítě v každém případě velkou změnou a ta s sebou přináší spoustu pocitů a zážitků, se kterými se musí malý školáček vyrovnat. Vstup do neznámé budovy a do třídy s jejím vybavením a hračkami než jaké zná z domova, mezi cizí děti a dospělé.
Musí se přizpůsobit dosud nezvyklému režimu a požadavkům a naučit se komunikovat s “novou autoritou” – paní učitelkou. Každé dítě reaguje na takovou situaci jinak.

Jak dítěti pomoci?

Zůstaňte s dítětem ve třídě. Pokud o to dítě stojí, zůstávejte s ním v prvních dnech ve školce. Budete mu oporou a dáte mu pocit bezpečí. Zpočátku volte kratší pobyt dítěte v MŠ.
Přibalte mu mazlíčka
Dovolte potomkovi, aby si s sebou vzal do školky svou oblíbenou hračku, například plyšáčka.
Používejte stejné rituály
Voďte dítě do školky vždy ve stejný čas a vyzvedávejte, je pokud možno, ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy je vyzvednete – po obědě, po svačině – ne jen obecné, jako brzy, za chvíli, po práci apod.
Rozlučte se krátce
Loučení dlouze neprotahujte! Někdy loučení představuje větší problém pro matku než dítě, proto je zbytečně nestresujte.
Buďte citliví a trpěliví
Vyprávějte si o tom, co dítě ve školce dělalo a co nového se naučilo. Ujistěte dítě, že je do školky neodkládáte. Vysvětlete mu, že ho máte rádi a že nechodí do školky proto, že na něj nemáte čas, nebo že s ním nechcete být doma. Každý má své povinností – vy práci, vaše dítě školku.
Komunikujte s učitelkou
Možná se dozvíte, že když ze školky po nervy drásající scéně odejdete, vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát. Potomka za zvládnutý pobyt ve školce pochvalte.

Pozitivně je motivujte
Neříkejte doma dítěti, že chápete jaké to muselo být strašné, vydržet takovou dobu bez maminky. Naopak vyzdvihněte jeho pěkné zážitky, zahrajte si s ním hru, kterou se ve školce naučilo. Zeptejte se vašeho dítěte s kým a na co si hrálo, jak se mu to líbilo, jak řešilo případné konflikty či situace.

Rady pro rodiče – co byste nikdy neměli dělat…

Buďte důslední a nenehcte se obměkčit. Když už jednou rozhodnete, že půjde dítě do školky, nedejte se přemluvit a trvejte na svém!
“Nestrašte své dítě školkou”:
“Počkej, ve školce ti ukážou” a za problémy s přivykáním je v žádném případě netrestejte.
Nepřiznávejte, že je vám také smutno a že se vám stýská. Když zvládnete své emoce vy, dítě je zvládne také.
Netvrďte dítěti cestou do školky, že jdete na procházku, k lékaři… a nelžete mu o tom, v kolik hodin ho přijdete vyzvednout.
Neopakujte dítěti pořád dokola, že má být hodné.